Валентин СОБЧУК
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 62
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Жовтень » 8 » В Одесі посадили Богиню правосуддя
В Одесі посадили Богиню правосуддя
22:18

Опубліковано в «Правосуддя України»О9.09р

 
В ОДЕСІ ПОСАДИЛИ БОГИНЮ ПРАВОСУДДЯ
 
Суддя, історик, патріот, меценат Валерій Сергійович Балух вражає своєю багатогранною діяльністю, а також громадянською позицією: на його рахунку чимало добродійних справ, він одним із перших вирушив на допомогу під час минулорічної повені в західній Україні. Широкому загалу відомі його історичні праці, висвітлені в статтях та нарисах. Любов до історії рідного краю струменить і в фундаментальній праці «Два століття в історії господарського правосуддя України», де юридична тематика переплелася з патріотичною.

За свою багатогранну діяльність Валерій Сергійович відзначений численними орденами, зокрема, орденом Всеукраїнського козацького війська золотий «Козацький хрест» державними нагородами: орденами «За заслуги»II і III ступенів, медаллю «За військову доблесть» Почесними грамотами Верховної ради та Кабінету міністрів; орденами російської православної церкви — «Святого князя Данііла Московского» ІІІ ступеня,  «Святого князя Дмитрія Донського Ш ступеня ;  нагородами української православної церкви — орденом всіх ступенів «Святого рівноапостольного князя Володимира», Нестора Літописця І ступеня,  іншими церковними медалями й орденами.  

В.С. Балух також відзначений нагородами Вищої ради юстиції — орденом «Юстиції», орденом «Знак пошани», «Вищим орденом юстиції» та іншими орденами й медалями.

Валерію Сергійовичу Міжнародною асоціацією юристів присвоєно почесне звання Кавалер міжнародного лицарського ордену «Справедливості» він  є переможцем багатьох щорічних національних рейтингів.

Якби хоч крихту такого патріотизму нашій еліті, яка використовує владу задля власного достатку, ми б жили в іншій країні. І все ж звідки витоки такої громадянської позиції? Сподіваюся, що дана розповідь буде відповіддю на це запитання.   

 

 

Вікна рідного дому світяться в кабінеті…

 

Образ судді нерідко асоціюється з суворим ликом богині правосуддя й також з утаємниченістю. Однак в Одеському апеляційному господарському образ Феміди змінили- її посадили на крісло й навіть розброїли, точніше меч лежить біля її ніг.  Чесність, неупередженість, правдивість саме такі принципи навіює цей образ. Автором ідеї скульптурної композиції є голова згадуваного суду — Валерій Сергійович Балух. Він знайомить мене з приміщенням, яке вражає ще з вулиці — ось де дійсно справжній Палац Правосуддя, котрих так не вистачає нашому судочинству. Відчуття прозорості надають не лише скляно-дзеркальні стіни: вже за порогом перед кожним відвідувачем — електронне табло, що повідомляє про судові засідання, інформаційний кіоск, тобто пристрій, на якому за допомогою клавіатури можна знайти необхідну інформацію. А ще, як повідомив Валерій Сергійович: «Зараз ми апробуємо систему розподілу судових справ з допомогою комп’ютера, поки що — розчаровані, оскільки машина не враховує певні фактори— категорію складності справ і досвід суддів саме в тій чи іншій галузі, але розподіл — не єдина проблема правосуддя, про це ми ще поговоримо…»

І от ми в кабінеті Валерія Сергійовича, атмосфера котрого яскраво розповідає за господаря  Переді мною — численні нагороди й відзнаки, книги, ікони, картини… Біля однієї з картин Валерій Сергійович зупиняється…
 
Полотно вражає також і мене: синій зимовий вечір аж дихає морозом, здається, от-от і заскрипить під чиїмось кроками сніг, залунають колядки під вікнами на які ллється світло різдвяної зірки… І несподівано Валерій Сергійович каже, показуючи на картину: « А ось, в кутку, де ясніють вікна, — моя рідна хата…» 

Народився Валерій Сергійович на Хмельниччині 24 липня 1948 року, в селі Романівка,  над річкою Збруч. Цей край — багатий на красу. Тут б’ється серце не одного цілющого джерела, а зі скель Товтрів, передгір’я Карпат,  спадають кришталеві ручаї…

Батько Валерія Сергійовича — льотчик-винищувач, воював з 1942 року, був командиром ескадрильї й хотів, щоб  син продовжив його справу. Однак Валерієві дуже шкода було маму, і хоч був зарахований до училища, відмовився туди вступати, й         згодом пішов до війська. У 1967 -1970 роках служив моряком  Північного флоту на  крейсері.  У 1976 році закінчив з відзнакою факультет Одеського державного університету, а в 1979 —аспірантуру. Ще студентом п’ятого курсу був обраний суддею Білгород-Дністровського суду Одеської області, а потім головою. У 1980-1985 роках — заступник начальника відділу юстиції Одеської області, наступних шість років керував державно-правовим відділом Одеського обкому та іншими відділами Одеської обласної ради. У 1999-2001 роках — очільник арбітражного суду Одеської області. З листопада 2001 року — суддя, голова Одеського апеляційного господарського суду, Заслужений юрист, полковник юстиції. Він також займається викладацькою діяльністю, читає курс лекцій з судової етики. У 2002 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Організація та діяльність комерційних судів Російської імперії: історико-правове дослідження на прикладі Одеського комерційного суду (1808-1917)».  Валерій Сергійович — автор ідеї створення Одеського Палацу Правосуддя, даний проект було відзначено премією Союзу архітекторів України.

Однак любов до історії рідного краю не обмежилася лише науково-пошуковою роботою. Громадська активність і вболівання за відродження праоснов  національних традицій та патріотизму покликали його до створення «Фонду імені Петра Калнишевського». В.С. Балух є його Почесним президентом. Фонд відомий багатьма доброчинними справами: торік під час повені в західних областях України Валерій Сергійович зі своїми соратниками побував в Чернівецькій області, потерпілим було надано адресну допомогу грошовими коштами. «Місія відродження козацького духу — це не лише носіння козацької форми, а, насамперед, творіння добра…— переконаний Валерій Сергійович. За рахунок Фонду П. Калнишевського четверо студентів юридичного та історичного факультетів отримують щомісячну стипендію в розмірі 700 грн., на рахунку Фонду чимало акцій щодо відродження національних традицій.      

Під час нашої бесіди Валерій Сергійович торкнувся теми історичного минулого й несправедливо замовчуваних імен, як от останнього запорозького кошового отамана Петра Калнишевського, який був ув’язнений в Соловецькому монастирі, де провів 16 років в холодній сирій ямі, і ще 9 років — в камері, і тільки коли йому виповнилося 110 років за указом Олександра- І Калнишевський  отримав свободу. Через два роки нескорений кошовий отаман помер в стінах Соловецького монастиря. «В Одесі буде пам’ятник Петру Калнишевському,— говорить Валерій Сергійович.— Яке він має відношення до краю? Насамперед, хочу зауважити, що це найвеличніша постать в історії козацтва, й користувався великим авторитетом — десять років поспіль він обирався кошовим отаманом Запорозької Січі, чого раніше ніколи не було, і це все всупереч імператриці Катерині, яка навіть створила слідчу комісію, аби не допустити його до отаманства. А ще Петро Іванович Калнишевський довгий час служив військовим суддею.  У 1770 році під керівництвом кошового, якому  вже тоді було 80 років, запорожці взяли Хаджибейський форштадт (околиці Одеси). Цей бій — найвидатніша перемогою козаків в російсько-турецькій війні. Легендарного кошового з Одещиною пов’язує також єдина ікона із Січової Покровської церкви, «Покрова Богородиці», на ній пожиттєве зображення Петра Калнишевського. Ікона знаходиться в експозиції міського історичного музею…
Пам’ятники і пам'ять про минуле, відродження національних традицій в ім’я майбутнього — це один із напрямків моєї громадянської діяльності. До речі, ви знаєте що я був одним із авторів ідеї пам’ятника «Апельсину, що врятував Одесу».
-В Одесі увіковічено Помаранчеву революцію ?
   Ні, пам’ятник було споруджено за кілька місяців до неї, у вересні 2004 року. Він нагадує про складну епоху в житті міста, коли після смерті імператриці Катерини, Павло –І почав закривати проекти розвитку Причорномор’я, стагнація загрожувала й Одесі, але хтось взнав, що імператор любить апельсини, як тоді казали «помаранці». Одного дня до Одеського порту прибуло грецьке судно з апельсинами — три тисячі цих сонцеликих плодів було надіслано імператору, який зрозумів, що Одеса може стати перспективним торговельним центром і виділив для розвитку міста значну грошову позику — 200 тисяч золотих рублів...
 Пам`ятник "Апельсину, що врятував Одесу"
 
 
Ми не повинні забувати уроки історії, а вчитися й запричащатися духом діянь видатних постатей. У другій частини нашої бесіди ми торкнулися реформування вітчизняного судочинства, адже ця тема є актуальною для кожного українця, оскільки соціально-політичні перекоси породжують чимало проблем — тільки минулого року до судів України надійшло близько 12 мільйонів позовів.

-Які принципи повинні об’єднувати судочинство? Що можете сказати про судову реформу, яка забуксувала на півдорозі 

   Звісно, що попереду локомотива мають бігти рейки, інакше потяг стоятиме на місці, щось подібне нагадують проекти реформування судової системи, коли не прокладені магістральні шляхи, але є намагання їхати до Європи, однак в кожній країні — власна модель правосуддя, а єдині лише принципи, що об’єднують судочинство на основі конвенцій і статуту ЄС,  Ради Європи та інших актів. Головні принципи європейського правосуддя — незалежність, прозорість, чітко визначені строки розгляду справ і їх неперервність, змагальність сторін тощо. От саме ці принципи й треба впроваджувати, а не  копіювати моделі судочинства. Яку модель копіювати — сербську чи французьку?  З іншого боку псевдореформатори не дбають про забезпечення основного принципу правосуддя — незалежності судів. Хіба це нормально, коли суддя за власні кошти  змушений купувати конверти? Просто в таку ситуацію нас ставлять зумисне,  суди й самі  могли б себе забезпечувати, маю на увазі сплату коштів за держмито, інформаційно-технічне забезпечення, однак лише 20 відсотків від цих коштів надходить до судів, а решту треба випрошувати, бо вигідно судів тримати залежними. Сьогодні в судах виключені принтери чи не працює інша оргтехніка —так, мабуть, і сіються зерна корупції та залежності. Це лише один невеликий приклад, я б міг розповісти й про інші форми тиску… 

    Треба спочатку сформувати державну владу,  виховати державну свідомість, а тоді  реформувати судову систему. Адже суд це правозастосовчий орган, як закони написані, так ми і судимо.

   Тут я б хотів зіслатись на досвід наших сусідів,  хоч Росію  звинувачують у тоталітаризмі, та в плані правових реформ росіяни вже давно попереду нас — працюють мирові суди, суд присяжних, є позитивні зрушення в доборі та вихованні суддівських кадрів…

— А щоб ви можете сказати за органи суддівського самоуправління, чи відповідають вони демократичним принципам?

 

 

   І тут —  великі прогалини. По-перше, суддівські колективи відсторонені від права вибору свого очільника. З іншого боку в голови суду обмежені повноваження, він не може вливати на суддю в дисциплінарному порядку, але якщо скаржаться на суддю, то всі інстанції, починаючи з Адміністрації Президента, спрямовують скарги до голови суду. Але що ми можемо зробити в цій ситуації — немає ж відповідних повноважень, тоді навіщо надсилати скарги, на які не можна відреагувати.

   Щодо демократичних принципів в суддівському самоуправлінні, на моє глибоке переконання, голова суду має обиратися колективом і бути йому підзвітним, і нічого цього боятися, таким чином вирішуватиметься багато проблемних питань.

   До речі,  усі справедливо критикують, що Рада суддів складається із голів судів,  але дайте можливість  колективам делегувати в цей орган своїх представників — і зміниться Рада.

— Ваша думка про єдність судової системи.

Єдністю судової системи не повинна бути адміністративна ієрархія. Ми всі забули, що носієм судової влади є суддя. Саме незалежність суду й судді, їхня захищеність і є єдністю судової влади. Усі ж чомусь говорять лише про структуру судової влади. Усі хочуть мати свій суд і свого суддю… Але ми чомусь не говоримо, що справи, які розглядаємо, пронизані впливом і зсередини, і зовні. 

— І все таки, ваша позиція відносно структури правосуддя — потрібна нам спеціалізація, чи ні?

   Щодо кількості спеціалізацій, є подейкування, що сьогодні важко розібратися навіть в  існуючій системі, але ж потрібно  розвивати правову освіту населення, заохочувати до процесу адвокатів, а не закликати: «давайте ліквідуємо господарську юрисдикцію»,  це все одно,  що в лікарні залишити одного, наприклад, гінеколога…  У Німеччині, є 8 юрисдикцій. У Франції судова система більш структурована й адміністрована. У нас свій менталітет, своя історія судової влади. Її побудова склалася історично. Спроби ж авторів різних концепцій поламати чинну систему можуть призвести до катастрофи в державі. Сьогодні не час радикальних змін. Дискусія про майбутній судоустрій не повинна протікати в політичному руслі, інакше реформа судочинства не призведе до позитивних наслідків.  

 

 Валентин Собчук

 

 

 

 

   
 
Переглядів: 20109 | Додав: Валентин | Теги: суддя, Балух, Калнишевський. реформа | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 2
2 Travelerabild  
0
I like this site - it's so useful and helpful. Have a look at also my own website!

https://www.mistralbg.com/pochivki-turcia/antalia-lara къде да отидем на почивка в турция

ptmis+

1 Stevenabild  
0
Вау, потому что это отлично работа! Поздравляю и так держать. Посетите также мою страничку

https://commubridge.com/community/profile/buckdamico5006/ в каком банке иностранном можно открыть счет россиянину

gg=+

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Календар
«  Жовтень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Друзі сайту
Copyright MyCorp © 2025 Створити безкоштовний сайт на uCoz